Fermuarın Yapısı

ÜST STOP

Dişlerin üst başlangıcında fermuarın iki şeridinde de ayrı ayrı bulunan bu engelleme aparatı, fermuar kapalıyken kürsörün dişlerden ayrılmasını engeller.

1
KÜRSÖR

Kürsör fermuar açılıp, kapandığı zaman dişleri birleştiren veya ayıran kısımdır. Kullanım alanlarına göre değişen farklı kürsörler bulunur.

tümünü gör 3
DİŞ

Fermuar kurdelesinin iki tarafında bulunan ve kürsörün içinden geçtiği zaman birbirine kenetlenen kısımdır. Dişlerin birbirine geçmiş haline zincir denir.

tümünü gör 5
ŞERİT

Kurdelesi sadece fermuarlar için üretilmiştir. Genellikle polyesterden yapılmıştır, fakat kullanım alanına bağlı olarak sentetik lifler, vinil veya pamuk ipliğinden yapılmış olanları vardır.

tümünü gör 2
ELCİK

Kürsörün üzerinde bulunan, kürsörü taşımamızı sağlayan tutamaçlardır.

tümünü gör 4
ALT STOP

Dişlerin alt başlangıcında fermuarın iki yana tamamen ayrılmaması ve kürsör bağlantısının çıkmamasını sağlamak amacıyla yapılır kullanılır.

6
DİPLİ

Dipli fermuarlar, iki yan şeritteki dişlerin birbirinden alt bitiş noktasından tamamen ayrılmaması için bağlama/kapama görevi gören yapıya sahip, genelde ayakkabı ve çantalarda gördüğümüz fermuar türüdür.

tümünü gör
SEPARE

Fermuar şeritleri tamamen birbirinden ayrılabilir. Kürsör, alt kutu ve iğne mekanizması sayesinde açılıp kapanır. Bu tip fermuarlar genellikle ceketlerde ve montlarda kullanılır.

tümünü gör
KOMBİ

Kombi fermuar alltan açılma özelliğine göre üçünçü sırada yer alan separe fermuarın alt taraflı ve üst taraflı şekilde kürsöre sahip olan bir biçimidir. Özellikle her iki taraftan kürsöre sahip olduğundan daha ergonomik ve çift yönlü kullanım lüksü sunar.

tümünü gör
O TİPİ FERMUAR

Her iki taraftan da içe doğru açılıp kapanabilen, iki kürsörü bulunan fermuar modelidir.

tümünü gör
X TİPİ FERMUAR

Her iki taraftan da dışa doğru açılıp kapanabilen, iki kürsörü bulunan fermuar modelidir.

tümünü gör