Fermuarın Tarihçesi

 • 1819

  1819 temmuz Massachusetts birleşik devletler doğumlu bir girişimci ve muciT olan Elias Howe fermuarı ilk defa düşünen ve yapı harcını ilk koyan isimdi. Elias Howe yaşamını genelde dikiş makinaları ve dikiş iğneleri üzerine yoğunlaştırdı.Amansız rakipleri Walter Hunt ve Isaac Singer’e karşı patent ve telif savaşlarına girişti.

 • 1819
 • 1850

  1850’lerde Amerika kıtasından Ada avrupası Britanya’ya yerleşme kararı aldıysada burada işlerinin aksi gitmesinden dolayı beş parasız şekilde Massachusetts’a geri dönmek zorunda kaldı. Onu bizim için değişik kılan ise geliştirdiği kusursuz düz dikiş makinasının yanı sıra patentinide 1851 yılında alıp geliştirmeye fırsat bulamadığı yada geliştirmek için zaman harcamadığı fermuarın ilk fikri hakkı olan “otomatik, sürekli giysi kapatma” modeliydi. Howe patentine sahip olduğu fermuarın ilk şeklinin planını raftan indirmeden 3 ekim 1867 de öldü.

 • 1893

  Whitcomb L.Judson demir yollarında sıkıştırılmış hava ile basınç odaklı çalışa cak bir çekici  üzerine gelişim kaydetti. Fermuar için en dikkat çekici gelişimini ‘“clasp locker” olarak tabir ettiği “Tokalı kilitleme” üzerine yaptı. Judson yoluna devam etti ve büyük bir hevesle patentini onaylattıktan hemen sonra 1893 yılında Chicago da düzenlenen dünya ticaret fuarına katıldı. Chicago fuarında Judson’un bu odelini gören ve etkilenen bir diğer Amerikalı girişimci lewis walker ile birlikte Judson Universal fastener şirketini kurarak clasp locker’ı hem geliştirme hemde üretmeyi denediler. İlerleyen dönemde İsveçli genç bir makina mühendisi olan Gideon Sundback Universal fastener şirketinde işe girdi.

 • 1917
 • 1917

  1909 yılında şirket New Jersey de faaliyet gösterirken kadroya katılan Sundback’ın dikkatini Judson’ın iki modelde geliştirmeyi başardığı ‘claps locker’ çekti ve bunun üzerinde çalışmaya başladı. 1909 yılında fabrika müdürünün kızıyla evlenen Sundback gelişimini sürdürerek şirketin baş tasarımcısı oldu. 1914 yılında seri olarak üretimine başladığı kancasız bağlayıcıyı 1917 yılında günde yüzlerce metre üretebilecek duruma geldi. Fermuar terimi ilk kez “Zipper” tabiri ile Goodrich firması tarafından kullanıldı.

 • 1954

  1954 yılında ani bir kalp krizi ile ‘fermuarın babası’ öldü. Geride bıraktığı zengin teknik bilgi mirası ve gelişmiş ürünü dünyaya yayıldı. Fermuar ikinci dünya savaşından sonra kullanım alanı en çok genişleyen ürünlerden biri oldu. Fransız ve İtalyan moda devleri bir akım haline gelen fermuarı merkeze alarak stillerini yarattılar hatta giysilerini fermuarlı ve fermuarsız diye pazarladılar.

 • FİM FERMUAR
  1992 - 2021

  Fim Fermuar kuruldu. 1992’den bu yana günlük 35cm ortalama ile 350.000 adet fermuarı üretebilen devasa bir fermuar üreticisidir. En önemlisi Türkiye piyasasında nadir üretilebilen fermuar kürsörlerinde kendi bünyesinde imal edebilmektedir. 1992’de başlayan bu süreç 30. Yıla girerken artık dünyada her kıtaya ihracat yapabilen dev bir Türk Sanayi üreticisine dönüştü. Fermuar açar, kapar, korur idealiyle hayatınızın her alanına giren fermuarlarda bizimde bir payımızın olması gurur verici.